Klub rváčů

16. ledna 2011 v 17:04 | Myia |  Knihy

Rok: 1996
Autor: Chuck Palahniuk

Trpíte nespavostí. Všechno je tak daleko, je to kopie kopie kopie. Nespavost tě vzdaluje od všechno, ničeho se nemůžeš dotknout a nic se nemůže dotkounout tebe. Máte rutinní práci, byt zařízený přesně podle katalogů a život v mrňavém balení, protože často cestujete. Takový je hlavní hrdina románu od Chucka Palahniuka (jméno není jisté, ale většina čtenářů a fanoušků mu říka Joe nebo Jack). Ale na svoji nespavost řeší jedním speciálním způsobem. Chodí do podpůrných skupin, kde se nacházejí lidé s rakovinou, mozkovými parazity, tuberkolózou nebo degenerativními nemocemi kostí. A může spát, protože se vybrečí. Když si lidé myslí, že umíráte, skutečně vás poslouchají. Jenomže jednoho dne se ve všech skupinách, které navštěvuje, začne objevovat Marla Singnerová. Podvodnice a zatracená turistka. Ona mu kazí jeho vybudovaný systém a znovu ho přepadá nespavost, protože ona svou lží odhaluje tu jeho lež. Nemůže brečet, nemůže spát. V životě tohoto muže dojde ale ke skutečnému zlomu, když pozná Tylera Durdena. Charizmatického muže se svým vlastním životním přesvědčením. A po nevysvětlitelném výbuchu jeho dokonale zařízeného bytu je Tyler ten, komu zavolá a začne s ním žít v jeho pronajatém době na Paper Street. Je to on, kdo ho poprosí, aby mu dal pěstí a dá mu nahlédnout do tajů rvačky. To Tyler založil klub rváčů. První pravidlo klubu rváčů je nemluvit o klubu rváčů. Druhé pravdilo klubu rváčů je nemluvit o klubu rváčů. Každé rvačky se účastní pouze dva chlapi. V dané chvíli probíhá jenom jedna rvačka. Chlapi se rvou bez košil a bot. Zápasy trvají tak dloho, jak je třeba. To jsou ostatní pravidla klubu rváčů. A tak všechno začalo. Boj o poznání sebe samotného, toho, co děláme na tomhle zatraceném světě a pokus o jeho zničení a znovu povstání.
"Vím to, protože to ví Tyler."

Můj názor:

Právě jsem dočetla svoji nejoblíbenější knihu. Obdivuji Chucka, jak dokázal něco takového napsat. Nejradši bych tu vedla sáhodlouhé úvahy, které by prozradily všechny tajemství a zápletky knížky, ale to neudělám. Lidi jsou neuvěřitelně nicotné bytosti a jednou se tu vezme někdo, kdo všem imponuje a dokáže je nasměrovat tam, kam potřebuje. Můžeme Tylera odsuzovat, milovat, pohrdat jím, ale vždy je nutné ho obdivovat. Za to co dokázal se všemi těmi lidmi. Zmanipulovat je. Podnítit jejich hněv. Neříkám tím, že souhlasím se všemi jeho názory, ale tahle kníha mě donutila také k velkému zamyšlení. Anarchie. Jak jednoduché je ji vybudovat, když máte dostatečný podnět. Chuck se automaticky zařadil mezi mé oblíbené autory a mám chuť ho každou chvílí citovat a zmiňovat se o něm. Ale je mi to jedno, protože si to po tomhle, pro mě, vrcholném díle zaslouží. A ano, v hlavní recenzi jsem použila pár úryvků z knížky.

Rovnou mohu doporučit i film podle téhle knihy. Jeho režisérem je David Fincher (stejně jako u The Social Network). Hlavní postavu ztrvárnil úžasný Edward Norton (Iluzionista), Tylera si zahrál překvapivě Brad Pitt (Sedm let v Tibetu, Dannyho parťáci, Troja) a Marlu pak Helena Bonham Carter (Harry Potter, Sweeney Todd). Knihu bych nerada s filmem porovnávala, protože obojí mělo svoje kouzlo. Trochu mě mrzí, že film jsem viděla jako první, ale nevadí.

Poslední, co bych chtěla zmínit, je, že tuhle knihu netvoří pouze skutečně originální a promyšlený příběh, ale hlavně styl Chucka Palahniuka. Našla jsem tolik věcí, které bych tu ráda citovala. Mezi ně patří rozhodně zajímavé částil, ve kterých o sobě orgány lidského těla mluví v první osobě. Jsem Joeovy Sevřené Vnitřnosti. To teď i ve svém přemýšlení používám hodně často. Dále je tam spousta životních pravd, ale ty sem nemůžu všechy dát, takže dávám jen takový malý úryvek a končím s touhle dlouhou recenzí.

"Máme tady jakousi trojúhelníkovou záležitost. Já chci Tylera. Tyler chce Marlu. Marla chce mě.
Já nechi Marlu a Tyler nechce, abych se kolem něho motal, teď už ne. Nemluvím o lásce ve smyslu zájmu. Mluvím o majetku ve smyslu vlastnění."
 


Komentáře

1 Ayra Kirosaku Ayra Kirosaku | Web | 16. ledna 2011 v 20:57 | Reagovat

ja to musím povedať znova. Myia-nee maximálne zbožňujem tvoje recenzie a vedela som, že tá , ktorú napíšeš na klub rváču budem svojim štýlom ešte vynikať z tých svojich. predsa len dobre viem ako veľmi si si tú knihu zamilovala a z toho čo si čítala...sa ti absolútne nečudujem a ak sa k tomu raz dostanem rozhodne si ju veľmi rada prečítam :)
no a čože veľa veľa asociacii s Yamamotom po 22,00? :D nehovor :D  netuším čím to len môže byť a Hayato sa má dobre pracuje predsa poctivo na teleporte , čo iné by on robil? :D a nečudovala by som sa ti keby ti KZS liezlo krkom, ale áno čosi v sebe má miestami si už ani nepamätám o čom bolo tak dávno som to písala :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama