The Social Network

11. ledna 2011 v 20:48 | Myia |  Filmy
The Social Network
Rok: 2010
Režie: David Fincher

Facebook. Existuje historie téhle stránky a její počátek je shrnutý v tomhle dvouhodinovém filmu. Harvardský student Mark Zuckerberg (zakladatel Facebooku) sedí v baru se svojí přítelkyní. Jejich rozhovor normální člověk skoro nedokáže pochytit, ale důležité je, že se s ním rozejde a řekne mu, že je blbec. Lehle připitý Mark sedne na koleji k počítači, vypíše se na svůj blog a zároveň s tím tvoří stránku, kde lidé volí nejvíc sexy studentku. Později jsou z toho velké problémy, protože se kvůli fotkám naboural do školní sítě. Ale upozornil na sebe a to ho dovedlo za lidimi (dvojčaty, nadějnými veslaři, a jejich kamarádem), kteří s ním chtěli spolupracovat na vlastním projektu... něco na způsob seznamky pro Harvard, kde by lidé měli vlastní profily a u nich informace. Čím se to bude lišit od Myspace nebo Friendster? Exkluzivitou. Přislíbí jim svoji pomoc, ale hned na to jde za svým kamarádem, Eduardem Saverinem, se svým nápadem... založí stránku, kterou později nazvou theFacebook. Ano, tu stránku, jenž používá miliony lidí po celém světě. Sledujeme tedy cestu, kde zjistíme, jak to s Facebookem probíhalo, proč už je dnes jenom Facebook a ne theFacebook, plus můžeme zároveň sledovat soudní procesy... Marka žalují za ukradení nápadu jeho spolužáci z Harvardu a také jeho kamarád Eduardo. Hádáte správně. Vše nešlo podle plánu, příběh zkomplikoval a celý film nám naskytuje obraz všeho síťového a někdy i emocionálního průběhu šílenství jménem Facebook.

Můj názor:

Hned na začátek bych chtěla říct, že na Facebooku nemám účet a ani si ho kvůli tomuhle skutečně skvělému filmu nehodlám zakládat. Ale pojdmě hezky od začátku... byla tu pro mě dvě velká lákadla: Jesse Eisenberg, kterého zbožňuju už od té doby, co jsem viděla Zombieland a David Fincher, režisér Klubu Rváčů, což je jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Ale stejně jsem byla jako odpůrce Facebooku hodně skeptická. Zcela nečekaně jsem ale shlédla jeden z nejlepších filmů z roku 2010. Skutečně. David Fincher odvedl na můj vkus geniální práci a herecké výkony byly všechny úžasné. Kromě Jesseho jsem si oblíbila i Andrewa Garfielda, který hrál Roberta a v obleku působil velmi přitažlivě. Zapůsobilo to na mě ohromně. Obdivovala jsem postavu Marka, když to všechno snášel. Přišlo mi, že v tom byl vážně nevinně, jen měl trochu větší sebedůvěru ve svojí inteligenci. Která byla oprávněná, mimochodem.

Sečteno a podtrženo... doporučuji! Tady nejde vůbec o nějaký Facebook, na kterém je závislá spouta lidí. Ale zajímavý lidský příběh. Přátelství, naděje, sny, hodnoty a cíle mohou být za chvíli totálně jiné a my si toho ani nevšimneme. Protože dnešnímu světu vládne touha po zisku a hlavně internet. Takže se do toho principu nechte tímhle filmem zatáhnout a já doufám, že vás zaujme minimálně tak jako mě.


 


Komentáře

1 Ayra Kirosaku Ayra Kirosaku | Web | 11. ledna 2011 v 22:28 | Reagovat

ako často ti hovorím, že zbožňujem tvoje recenzie? lebo ja ich fakt zbožňujem a vôbec neviem, kde chodíš na také úžasné filmy a mangy a všetko na čo chodíš. Čo je dôležitejšie, kedy to máš sakra čas pozerať.
A znie to zaujímavo mimochodom robíš dobre, že si účet na facebooku nezakladáš pretože za to absolútne nestojí to myslím, že vieme obe a tak sa ním netreba nejako špeciálne zaoberať, že? :) a tak myslím, že si kvôli tebe ten film pozriem *ak budem mať čas a s hranými vecami si nerozumiem :D *

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama