Zalknutí

22. ledna 2011 v 11:59 | Myia |  Knihy

Rok: 2001
Autor: Chuck Palahniuk

Viktor Mancini. Potomek Ježíše Krista? Možná. Svoje dětství prožil zvláštními způsoby. Jeho matka byla věčně ve vězení a tak byl u svých pěstounů, jenomže jakmile zase vyšla ven, vyzvedla si ho (respektive unesla) a vyrazila s ním na útěk. Z těhle střípků se skládala jeho minulost, kdy ho matka učila všemožným věcem, které ji přišli praktičtější než to, co vás naučí ve škole. Ida Mancini mu ale zkomplikuje život tím, že se u ní v pozdním věku objeví mozková porucha a on tedy ji, svoji matku, umístí do speciálního senatoria u svatého Antonína. Na velice nákladné poplatky za pobyt si Vicktor jako nedostudovaný doktor vydělává dvěmi způsoby... pracuje v Koloniálním parku Dunsburo, kdo musí být všechno historicky autentické, společně se svým nejlepším kamarádem Dennym a také má svoje vlastní "divadlo", pomocí kterého si vydělává. Chodí do restaurací, kde se zalyká jídlem. Ten, kdo ho přijde zachránit, je tak šťastný a cítí se jako hrdina, že mu pak nadále stále píše a posílá mu i peníze. Takových lidí je spousta, které Viktor tímto způsobem zmanipuloval. Ale on to bere tak, že z nich udělal hrdiny a mají historku, na kterou jsou pyšní a mohou ji pořád vyprávět. Jeho finanční podpora je bonus. U svatého Antonína Viktor potká doktorku Paige Marshallovou, která mu slíbí, že podivným způsobem vyléčí jeho matku... musí se s ní vyspat, aby otěhotněla a ona pak nenarozenému dítěni jehlou vysaje emryonální mozek a vstříkne ho do hlavy jeho matky, aby vyléčila její mozkovou poruchu. V životě Viktora ještě existuje jeden důležitý faktor. Sex. Chodí na setkání sexoholiků, ale jenom proto, aby zde našel své nové sexuální partnerky. On sám je sexoholik a upřednostňuje neosobní sex. Tuto knihu protíná pár časových a různě situovaných rovin a můžete sledovat Viktora v neobyčejných a přesto tolik obyčejných životních situacích.
"Co by Ježíš rozhodně neudělal?"

Můj názor:

Úchylné není to pravé slovo, ale napadne vás jako první. Ano, teď jsem použila přetransformovaný opakující se úryvek v tého knížce. Abych byla upřímná, rozhodně jsem tam nečekala tolik přesného popisu sexuálních praktit. Ale k té knížce to prostě patřilo, jak mi po dočtení došlo. Zase se Chuck ukázal ve svém mistrovském psychichologickém světle. Jeho přesné popisy, důraz na dataily a přitom celek mě fascinují. Nejvíc jsem si oblíbila postavy Paige, Viktorovu matku a trochu Dennyho, ale nemá to rozhodně nic společného s jeho vlastní závislostí. Nedoporučuji to lidem, kteří mají trochu slabší žaludek, ale pokud vám nevadí ty sexuální scénky, najdete v tom určitě překrásné lidské drama stejně jako já.

Právě uvažuji, jestli koukat na film. Podle mě se nedá tahle knížka dostatečně dobře převést do filmové podoby. Viděla jsem filmovou ukázku a už ta mě zklamala. Uvidím, nejspíš to risknu, protože Chuck je jeden z mých nejoblíbenějších autorů a chtěla bych mít přehled i ve filmech natočených podle jeho tvorby.

A na závěr si dovolím menší úryvek, který představuje část monologu Viktorovi matky, Idy. Její názor mě zaujal a myslím, že takhle je na tom dnes většina naší generace včetně mě samotné.

"Ano, bojovala jsem proti všemu, ale čím dál víc mi dělá starosti, že jsem nikdy nebojovala za nic."

 


Komentáře

1 Ayra Kirosaku Ayra Kirosaku | Web | 22. ledna 2011 v 13:19 | Reagovat

tuším, že práve v tomto momente si ma presvedčila na to aby som hodila na mamu psie očká nech mi od neho niečo donesie *nenápadne si odkašle a hodí očkom po kope kníh , ktoré jej nedočkavo ležia pri posteli* ... po tom ako dočítam tamtie stvory povedala by som :D  by the way pred telefonátom s tebou sa naspeedovavám energeťákom. To sem nepatrilo.
Poviem ti toto je ďalšia recenzia , ktorá ma nakopáva si to prečítať a rozhodne sa k tomu dostanem a myslím, že cez ten náš podobný vkus sa mi to bude páčiť. Minule som si chcela už pozrieť The Social Network...konektérne včera iba jednej osobe sa nechcelo tak to tak poriešim, keď budem najbližšie sama doma a bude čas.
Teraz prejdem k tvojmu komentáru najprv pri Di Tempesta *ja ten názov tak zbožňujem!* :D Takže najprv som rada, že si jediný človek, ktorý mi nekritizoval dĺžku tohto príbehu. Skutočne si to cením...lebo boli tuším dvaja pred tebou a to nepoteší aj keď to pôvodne nebolo niečo čo by som dala na blog skôr iba spájanie slov cez hodinu a poviem ti tak na moju mozgovú frekvenciu sa dokážeš naladiť dokonale takže myslím, že si z toho vyčítala všetko, čo v tom nikto iný nevidel a cením si, že si to vyčítala práve ty :) . Ehm a poviem ti tak, že ja by som takých vecí písala omnoho omnhoo viac aj keď sa zamyslím som na jednorázovky nikdy nebola...nuž nevadí...skôr to chce 2 veci. 1. čas a 2. inšpirácia.
A dúfam, že Jigoku Shoujo si pozrieš pretože by nám to znova krásne zdvihlo our compatibility v anime , ktorá klesla na 83 % čiže sa asi začnem viac venovať tvojmu anime listu, keď máš teraz inú prácu nech to dobehnem :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama