Králova řeč

9. března 2011 v 12:15 | Myia |  FilmyRok: 2010
Režie: Tom Hooper

Princ Albert (rodinou oslovovaný Bertie) je vévoda z Yorku, druhý syn krále Jiřího V. a tím je od něj předpokládáno, že bude mít patřičné vystupování na veřejnosti nebo přednes v rádiu. Jenomže Bertie má vadu řeči. Koktá, zadrhává se a vzhledem k tomu je pro něj projev velice komplikovaná záležitost. Svůj problém se snaží řešit všemožnými metodami, ale nic nezabírá. Jednoho dne ale jeho žena, Alžběta, dostane doporučení na kontroverzního logopeda, Lionela Logua. Z počátku mu Bertie vůbec nedůvěřuje, jako všem ostatním, ale Lionel si ho získá tím, když pořídí nahrávku, ve které Bertie celkem plynule čte Hamletův známý proslov "být, či nebýt". Docílí toho tím, že mu dá na uši sluchátka s hudbou. I přes to všechno je Bertie k léčbě skeptický, ale Lionel si ho získává svým lidským přístupem. Komplikace přijdou, když umírá jeho otec, král Jiží V. a na trůn má místo něj nastoupit nejstarší syn, David. Ten to udělá, vybere si jméno Eduard VIII., ale vyskytne se zde jeden problém. David má rád vztahy se zadanými ženami a tak se stane, že si chce vzít ženu, která se kvůli němu rozvede. To je samozřejmě nepřípustné, protože je anglický král zároveň hlava církve a ta rozvod neuznává. David je zaslepený láskou a tak kvůli své milence opustí pozici krále a je tedy na Bertiem, aby se stal novým králem. To je pro něj nelehký úkol, když má v rádiu pronáše proslovy dodávající jeho lidu naději. Do toho všeho se ještě připlete hrozba 2. světové války a neshody mezi Bertiem a Lionelem. Tenhle film je krásným odrazem toho, jak člověk musí ve svých dispozicích překonávat sám sebe. Ale dokáže Bertie, jemnovaný králem Jiřím VI., promluvit k anglickému lidu?

Můj názor:

Nikdy bych si nemyslala, že se mi takový kultivovaný (když pomineme některé metody při léčbě koktání) a lehký film bude tolik líbit. Opravdu. Atmosféra byla krásně vystihnutá a všechno působilo velmi přirozeně. Navíc se svým způsobem zajímám o historii, takže to pro mě bylo o to příjemnější. Je to taková historická zajímavost a vybrat si takový námět byl odvážný počin, který se vyplatil. To se odráží i v mnoha oceněních, které tento film získal. Pokud mám být upřímná, považuji ho za jeden z nejlepších filmů roku 2010 (společně s The Social Network a už chápu, proč získala Oskara právě Králova řeč a ne The Social Network, přestože bych tu cenu velmi Davidu Fincherovi přála) a doporučuji ho vřele všem. Nedávala bych ani žádné omezení žánru. Buď si vás svojí lehkostí a očividným kouzlem získá stejně jako mě nebo ne. Záleží to na lidském vkusu, ale myslím, že alespoň nějaký obdiv si tento film určitě zaslouží.

Samostatnou kapitolu bych chtěla věnovat hercům. Colina Firtha jsem měla zakódovaného jako toho slušňáka z Deníku Bridget Jonesové, ale to se tímhle filme zcela změnilo. Je to odivuhodný herec, který se dokázal se svojí rolí vypořádat famózním způsobem. Krásně mě překvapil a od teď ho považuju za jedno z nejlepší herců, jaké znám. Samozřejmě je pro mě těžké rozhodnout, jestli je lepší než Jesse Eisenberg a měl právo získat Oskara místo něj, ale přála bych to oběma, Jesse snad bude mít štěstí příště a získá další dobré role. Geoffreyho Rushe mám pro změnu jako kapitána Barbossu z Pirátů z Karibiku (chvíli mi to ale docházelo, jak mi byl povědomý). Tady ovšem předvedl rovněž přesvědčivý a kouzelný výkon jako Colin Firth. Jeho gesta byla jednoduchá, ale dokázala mě skutečně rozesmát. Už jen v té jednoduchosti bylo kouzlo a já mu celou tu roli doslova spolkla. Teď se musím kouknout na film Fighter, abych zjistila, proč nemohl dostat Oskara za mužskou vedlejší roli, protože by si ji více než zasloužil. Stejně je tomu tak u Heleny Bonham Carter. Proč ta neproměnila nominaci na Oskara, je mi záhadou. Pro mě je to její první role, u které... mě prostě dostala. Nečekala jsem to, protože na mě působí obvykle velmi dobře, ale místy přehnaně. Tady byla přirozená, sympatická a její roli jsem si za ty skoro dvě hodiny oblíbila. Tím jsem shrnula tři hlavní role filmu a musím poznamenat, že to byl jeden velký herecký koncert, za který si všichni tři zaslouží patřičné uznání.


 


Komentáře

1 Ayra Kirosaku Ayra Kirosaku | Web | 9. března 2011 v 14:20 | Reagovat

myslím, že ko sa od teba dá čakať odporúčaš len a len dobré filmy a tento ak si nájdem čas si rada pozriem. To vieš ľahšie sa mi hľadá čas na anime alebo na mangu než na 2 hodinové filmy, ale tak sná%d v piatok by sa mi to mohlo podariť tento chce to len kľúč...Kida...a počítač...možno popcorn a colu a veľké plátno a kino a atmosféru :D nuž dobre preháňam...
všetci, ktorí tento film v poslednej dobe videli mi ho odporučili čiže ďalšia vec čo si pozriem. Mimochodom veľmi pekne spracovaná recenzia, ktorá ma nakopla sa možnov vrátiť s5 k hraným veciam :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama