Květná neděle

27. března 2011 v 12:10 | Myia |  Knihy

Rok: 1981
Autor: Kurt Vonnegut

Tahle knížka je autobiografická koláž, takže nemá žádný děj. Necházíme zde střípky z života Kurta Vonneguta, které sám poskládal a okomentoval. Jsou zde podrobně vypsané kořeny jeho rodiny, která je původem z Německa, ovšem se také dozvídáme, že své německé kořeny prakticky zavrhli. Dále tu autor popisuje svoje studium na vysoké škole, které ho zrovna moc nebavilo, přidává auto-rozhovor, pojednává o svých známých (v knžíce je dokonce vypsaný seznam všech spisovatelů, se kterými se kdy setkal... dvě a třičtvrtě stránky) a kamarádech, náboženství, nacismu, dalších autorech a mnoha různých věcech. Často se v knížce setkáme s jeho proslovy na různých akcích jako jsou výročí, absolventské večírky a podobně. Kurt Vonnegut nás obohacuje svými názory a životními zkušenostmi a dává nám alespoň trochu najevo jeho zvláštní povahu a vnímání světa.
"Jsem pasifista, anarchista, světoobčan atd."

Můj názor:

Dokud nenapíše Chuck Palahniuk autobiografii... myslím, že mám svého autobiografického favorita (pokud nepočítám Andělin popel od Franka McCourta a ten nepočítám, protože to je vyprávění a to je v tomhle případě něco jiného). Nemůžu si pomoct, ale Kurt Vonnegut mě díky této autobiografické koláži začal neuvěřitelně zajímat. Navíc jsem si pořídila díky této knížce hrozně dlouhý seznam amerických autorů, od kterých si chci něco přečíst. Pokud si tuhle knížku bude chtít někdo přečíst, upozorňuju, že některé pasáže jsou relativně zdlouhavé. Hlavně popisování všeho příbuzenstva. Ale mně to celkem nevadilo, ani jeho proslovy, ve kterých je někdy obtížné se vyznat. Přesto mají vždycky krásnou myšlenku. Poznat Kurta jako osobnost je rozhodně velkým přínosem, protože pak člověk víc začne rozumnět jeho knížkám. Plánuju si od něj přečíst co nejvíce věcí a srovnat je s tím, jak je od sám pro sebe oznámkoval. Ano, taky mě to zaráží... kdybych něco napsala, asi bych to neznámkovala, protože bych měla strach, že ty věci se špatnými známkami lidé nebudou chtít číst. Ale to bych měla zjistit, až od něj budu mít načteno víc věcí, protože zatím mám na kontě pouze Kolíbku a ta dostala krásnou 1*. Původně jsem ale na tuhle knížku recenzi psát nechtěla, je těžké vystihnout autobiografii, ale ona si to zaslouží. Uznávám, že všem se nemusí názory a způsoby Kurta líbit, ale jako osobnost s neobvyklým charakterem si zaslouží seznámení. Takže doporučuji, když si od něj člověk alespoň jednu knížku přečte a ví trochu, co napsal dalšího. Úryvek tentokrát bude poněkud zvláštní, ale nemohla jsem si pomoct.

"Co se týče skutečné smrti, byla mi vždycky pokušením, jelikož má matka jí vyřešila spoustu problémů. Dítě sebevraha bude přirozeně považovat smrt - tu velkou - za logické řešení jakéhokoli problému, třebas i jednoduchého početního. Zadání: Zasadí-li farmář A 300 brambor a sází-li farmář B o padesát procent rychleji nežli farmář A a farmář C o dvě třetiky pomaleji nežli farmář B a má-li se na jednom akru vysázet 10 000 brambor, kolik devítihodinových směn budou společně pracující farmáří A, B a C potřebovat, aby osázeli dvacet pět akrů? Odpověď: Asi si proženu hlavu kulí."

 


Komentáře

1 Ayra Kirosaku Ayra Kirosaku | Web | 27. března 2011 v 13:26 | Reagovat

obdivujem ťa za to, že si dokázala napísať recenziu na autobiografiu, čo chce naozaj poklonu *poklona* a vyzerá to doť zaujímavo iba viem, že okrem Chuckových kníh sa ku knihám , ktoré čítaš pravdepodobne nedostanem ani k tým filmom som sa ešte nedostala! :D niekto nemá chuť sám pozerať :D
etoo nee čo s ačíta doubt rozhodne si to prečítaj povedala by som, že krvou neštrili až tak veľmi a to je na tom najkrajšie mne osobne sa to fakt páčilo :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama