Duben 2011

Krádež

17. dubna 2011 v 13:56 | Myia |  Knihy

Rok: 1989
Autor: Saul Bellow

Clara Veldeová je původnem dívka z maloměsta. Byla vychovávaná v tom duchu a odráží se to na ní i v pozdějším věku, kdy je úspěšnou manažerkou v oblastni módy. Co se týče jejích vztahů... pravidelně se svěřuje své kamarádce Lauře Wongové, je čtyřikrát vdaná a má tři dceři. Ovšem nikdy nezapomněla na svou lásku Ithiela Reglera, se kterým se i po letech pořád vídá a ví, že se milují, přestože si každý šel svojí cestou. Mají mezi sebou určitý druh spojení a ten potvrzuje smaragdový prsten od něj. Kdysi ho Claře daroval, aby alespoň částečně ukonejšil její touhu po svatbě. Jednoho dne Clara najme au-pair s rakouským původem, Ginu, pro své tři dcery. Gina pro ni představuje nevinnost a nechce tuhle dívku nechat propadnout velkoměstu a zkazit ji. To se vymkne kontrole ve chvíli, kdy si Gina přivede domů svého podivného přítele a ztratí se smaragdový prsten od Ithela. Tahle kniha tedy popisuje povahu jedné ženy, který nikdy nestratila svoji původní naivitu a zároveň jí o ni obralo až moc lidí a zkušeností.

Můj názor:

Původně jsem recenzi vůbec nechtěla psát, protože mě tahle knížka ze začátku nudila a říkala jsem si, jak Saul Bellow mohl získat Nobelovu cenu za literaturu. Ale pak přišel nějaký podivný zlom, kdy jsem si oblíbila jeho způsob vyjadřování a popis lidské povahy. Intenzivní a působivé vystihnutí emocí. Abych to definovala přesně, v téhle knížce jsou části, které mě vysloveně nudily a některé jsem pro změnu hltala. Celistvý pocit z toho rozhodně nemám a myslím, že bych Krádež ani nejmenovala, pokud by se mě někdo zeptal na něco dobrého, co jsem četla, jenomže v některých ohledech na mě tak zapůsobila, že tuhle recenzi nešlo nenapsat. Už teď jsem pevně rozhodnutá k přečtení dalších věcí od Saula Bellowa, protože jsem se dočetla, že tohle pro něj není zrovna typické.

Groteska aneb už nikdy sami

10. dubna 2011 v 11:25 | Myia |  Knihy

Rok: 1976
Autor: Kurt Vonnegut

Příběh vypráví ze střechy Empire State Building bývalý americký prezident (a také poslední) Wilbur Narcis-11 Swan. Je mu skoro sto let a měří dva metry. Na střeše této vysoké budovy je kvůli tomu, že je celá Amerika zdevastovaná, zaplavená nemocemi, a všichni tam žijí různými podivnými způsoby. Svět trpí výkyvy gravitace. On sám pobývá Empire State Building se svojí vnučkou a jejím přítelem. Wilbur se pouští do vyprávění svého příběhu, který sepisuje. Pochází z dvojčat. On a jeho sestra Eliza se narodili normálním bohatým rodičům, ale oni sami se normálnosti vyhli kilometrovým obloukem. Narodily se jako ohyzdné "obludy". Měli po šesti prstech na každé ruce a noze, nadpočetné bradavkay, sešikmená čela, hrubé černé vlasy. Vypadali jako neadrtálci a už jako malí vlasnili rysy dospělých. Lékaři jim nepředpovídali dlouhý život. Právě naopak. Tak se jejich zoufalí rodiče rozhodli, že jim ten krátný život alespoň zpříjemní. Jednu jejich zděděnou nemovitost nechali přestavět a pořidili do něj služebnictvo. I za Elizou a Wilburem pravidelně dojížděl doktor, ale jejich rodiče se tam objevili jen pár krát do roka. Považovali svoje děti za zaostalé a nebylo se čemu divit. Vydávali podivné zvuky, nenaučili se slušnému chování. Jenomže nikdo ve skutečnosti netušil, že tyhle dvojčata jsou velice inteligetní. Dohromady spolu tvořili výjimečného génia. Jejich hlavy dohromady dokázaly být tím géniem. Pokud se oddělili, jejich inteligence jako jednotlivců značně klesla, protože Eliza nedokázala psát ani číst a Wilbur mě zase problémy s vyjadřováním. Ale před ostatními se stále chovali jako hlupáci. Jednoho dne se však své tajemství rozhodli odhalit a nic nebylo stejné jako dřív. Oddělili je. Elizu zavřeli do senatoria a Wilbura dali na školu. Génius jejich spojení zanikl. Tak pokračovali odděleně, zapletli se do jejich osudů Číňané, kteří toužili po některých jejich objevech a typický Vonnegutovský civilizační rozpad byl naspadnutí. Společně s vyprávěním o budoucnosti splývá aktuální dění a Wilburovo připravování na oslavu stých narozenin.
"Zasmáli jsme se. Haj hou."

Můj názor:

S Groteskou je to složité. Mě se ta knížka v určitých částech velice dotkla, zamilovala jsem si znovu Kurtovo vyjadřování, ale něco.... prostě je tam nějaké ale, které nedokážu tak přesně specifikovat. Možná je to pořád tím, že musím uvažovat, proč při známkovýní svých děl v Květné neděli dal Kurt téhle knížce známku 4. Nedokážu to pochopit, když je svým způsobem velice autobiografická a obsahuje jeho životní názory. Skoro stotožňuje Wilbura Elizu s ním a jeho vlastní sestrou. Tu knížku napsal pro ní, i když ve věnování to není, ale v Květné neděli to bylo zmíněno. To mě na tom trochu zaráží. Ale ve finálním hodnocení je to pro mě skvělá kniha, přestože konec byl trochu zmatený, ale to se k tomu vlastně i hodilo. Vztah mezi Elizou a Wilburem je ten nejzvláštnější způsob lásky (pokud se to dá za lásku počítat), jaký byl kdy vyjádřen. Za tímhle názorem si stojím a asi mi ho jen tak něco neshodí. Kurte, nevím, proč jsi Grotesku oznámkoval tak zle, ale byla moc hezká. Navíc mě hřeje myšlenka, že jedno vydání tak trochu vlastním a to je literárně uspokojivý pocit.

Teď bych chtěla trochu vysvětlit uvedené jméno hlavní postavy... Wilbur Narcis-11 Swan. Taky jsem se nejprve divila, co tam dělá to Narcis-11, ale má to vlastně skvělý důvod. Abych začala od začátku. Wilbur a Eliza vymysleli systém. Každý dostane náhodně prostřední jméno, které se bude zkládat z názvu květiny, ovoce, ořechu, zeleniny nebo luštěniny, ptáka, plaza, ryby nebo měkkýše, drahokamu, minerálu nebo chemického prvku a bude spojené pomlčkou s číslem od jedné do dvaceti. Všichni se stejným názvem a číslem jsou bratři a sestry a jenom názvy mezi sebou mají rodinný vztah na úrovni sestřenic a bratranců. To činilo na každého deset tisíc bratrů a sester a jedno sto a devedesát tisíc bratranců a sestřenic. Jednoduše... vytvoření umělých rodin. Člověk tímhle způsobem bude mít vždycky velkou rodinu, na kterou se může obrátit. Tenhle nápad svým způsobem musím kritizovat i podporovat. Vím, kolikrát je samota nepříjemná a někdy ji zase člověk potřebuje. Ale rozhodně si myslím, že zavedení něčeho takového i v reálu by mohlo být skutečně zajímavé. Osobně bych chtěla mít jako prostřední jméno Jahoda-9.

"Jak už jsem řekl, Elizin slib, že budeme excelovat, jsme dodrželi.
Jediná potíž byla v tom, že jsme během nevinného ověřování správnosti svých odpovědí skončili pod stolem - obmykajíce jeden druhého nohama kolem krku.
Když jsme opět zaujali svá místa, byla dr. Cornelia Swain Cordinerová v mrákotách a naši rodičové byli pryč.
Druhý den v deset hodin dopoledně me odvezli autem do školy pro silně narušené děti na mysu Tresky."