Na cestě

21. května 2011 v 23:06 | Myia |  Knihy

Rok: 1951
Autor: Jack Kerouac

Sal Paradise ( v reálném životě sám autor téhle knížky) nám dává nahlédnout do určité fáze jeho života, která byla zaplněná cestováním. Původně bydlel se svojí tetou v New Yorku, měl zde přátele a žil na relativně slušné úrovni, jenomže jednoho dne se do jeho života přivalil hurikán jménem Dean Moriarty (v reálném životě Neal Cassady). Tenhle muž se s ním spřátelil téměř okamžitě. V New Yorku byl teprve chvíli, všichni o něm mluvili a vědělo se, že v jeho přítomnosti se dá něco zažít. Po jeho odjezdu z New Yorku a návratu na západní pobřeží, se Sal rozhodně za ním odjet. Tuto cestu má naplánovanou jako stopování, které považuje za jednoduché, ale to se šeredně mílí. Prožije tedy stopem cestu přes celou Ameriku, zažívá přitom různé situace a setkává se různými lidmi, které posuzuje. Celé tohle jeho cestování je pouze za Deanem, který ho stejně nakonec zklame. Sal dokonce ví, že tomu tak bude, ale přede všemi je připraven se ho zastat. Dean může být sebevětší cvok, ale má něco do sebe. Tahle knížka je vlastně o neustálém cestování, poznávaní nových lásek, přátel, zažívání potyček s policií, omámení hudbou a drogami... bezstarostém životě Deana Moriartiho, který táhle lidi sebou dolů (nebo nahorů?).
"Myslím na Deana Moriartyho."

Můj názor:

Původně jsem si myslela, že napsat recenzi na tuhle knížku, bude hračka. Ale to jsem se dost mílila, protože v ní nešlo vystihnout podstatu. A nakonec jsem usoudila, že to prostě nejde, musíte sednout a číst, abyste si uvědomili všechny psychologické a sociální roviny tohoto příběhu. Když se prokoušete nekonečným seznamem amerických měst, najdete lidské putování v mnoha ohledech a nejednu ohromující (a někdy i okouzlující) povahu poutníků za lepším životem nebo za přiblížením se lepšímu životu. Osobně jsem kouzlo tohoto díla objevila až po přečtení a nekonečném se zamýšlení nad Deanem Moriartym. Chvíli mi trvalo překonat tu vyprávěcí část a ponořit se do hloubky smyslu a tam vlastně najít to, co tuhle knížku dělá výjimečnou, pro mě tolik poutavou a originální.

"Copak každý člověk nevstupuje do života jako sladké robě, které věři všemu, co najde pod tátovým krovem? Až později přijde ten den prozření, kdy poznáte, že jste zoufalí a zubožení - a slepí a nazí a rozklepaní a s děsivou vizáží truchlivého přízraku putujete pak dál tím hrůzným snem svého života."

Postavy tu člověk vnímá naprosto jinak, když ví, že jsou to skuteční lidé jen jinak pojmenovaní. Třeba takový Carlo Marx je ve skutečnosti Allen Gingsberg (jeho báseň Kvílení byla věnovaná mimo jiné i Jackovi Kerouacovi a Nealovi Cassadymu, do kterého byl zamilovaný) a možná i proto mi bylo líto, že se v knížce moc neobjevil, protože o Allenovi bych se toho chtěla dozvědět přece jen o něco víc (vztah ke komunismu, homosexualita, odstartování hippies). Co jsem na informacích postrádala u Allena, rozhodně mi to bylo vynahrazeno u Neala Cassadyho. Upřímně jsem ho neměla ráda už od začátku, ale postupem času jsem našla v jeho střídavé bláznivosti a zahloubanosti něco lehce milého a sympatického... typicky beatnického (divme se tomu, když byl hlavní postavou tohoto uměleckého a literárního hnutí).

"Jaká je tvá cesta, bráško? - cesta světce, cesta šílencem, cesta duhy, cesta pitomce, jakákoli cesta? Je to cesta kamkoli pro kohokoli jakkoli. Kam kdo jak?"


 


Komentáře

1 Ayra Kirosaku Ayra Kirosaku | Web | 22. května 2011 v 10:28 | Reagovat

ja si tak hovorím, kde ty na tie fascinujúce knihy chodíš sestrička? Až ma to fascinuje. A tiež si želám mať čas prečítať knihy. prinajmenšom všetky čo plánujem. Awww keby človek nemusel spávať stíha o toľko viac vecí. Ale zase nechcem byť kvôli tomu trblietavý upír. :D
A nie všetko je ľahké, čo sa zdá, že? Aj tak si myslím, že do recenzie si napísala viac než dosť :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama