Osobnosti

Murakami Haruki

16. prosince 2011 v 20:25 | Myia

Narození: 12. ledna 1949 v Kyotu

Murakami se narodil v Kjótu v roce 1949, ale většinu mládí strávil v Kóbe. Jeho otec byl syn buddhistického mnicha a matka dcera ósackého obchodníka. Oba jeho rodiče byli učitelé japonské literatury. Již od dětství byl Murakami silně ovlivněn západní kulturou, zvláště západní hudbou a literaturou. Vyrostl na četbě děl od amerických spisovatelů jakými byli např. Kurt Vonnegut nebo Richard Brautigan a často je oddělován od ostatních japonských spisovatelů právě kvůli ovlivnění Západem. Murakami studoval divadelní umění na univerzitě Waseda v Tokiu. Těsně předtím, než dokončil studia, otevřel si kavárnu (resp. jazzový bar fungující v noci) "Peter Cat" v Kokubunji spolu se svou ženou Yoko.

Ocenění:

1979 - cena Gunzo
1982 - Nomova cena
1991 - Tanzakiho cena
2006 - cena Franze Kafky
2009 - Jeruzalémská cena

(nominace 2010 na Nobelovu cenu za literaturu)

Zdroj informací: wikipedie.cz

Můj názor:

Upřímně jsem se těšila, až takhle chvíle přijde. Napsat článek o samotném Murakamim mě lákalo už dlouhou dobu, ale uskutečnění jsem odkládala na okamžik, kdy dočtu všechny jeho knížky přeložené do češtiny. To se mi nedávno podařilo a z toho důvodu si myslím, že mám dostatečný přehled, abych jeho tvorbu souhrně zhodnotila, porovnala a trochu si sama svoje názory uspořádala v hlavě. Není potřeba zmiňovat, že pan Murakami patří mezi nejoblíbenější japonské autory současnosti a je uznávaným spisovatelem, o čemž pojednává především nominace na Nobelovu cenu za literaturu. Já sama jsem si ho velice oblíbila a nalezla v jeho knížkách zalíbení... každá bez výjimky se mi určitým způsobem líbila a zaujala mě.

Co se týče základních znaků jeho děl, určitě je hodně znát, že čerpá z osobních zkušeností a věcí, co si sám někdy prožil. Má značnou slabost pro nadpřirozeno a záhady, které se v jeho knížkách hojně vyskytují. To se některým lidem může líbit a jiným zase ne. Mně jeho užívání napřirozena nevadilo, protože mě celou dobu při četně udržoval v pevném přesvědčení, že pokud to takhle napsal, má to tak být. Což by měl spisovatel zvládnout, ne? Přesvědčit čtenáře o tom, že jeho knížka má přesně tolik kapitol, postav, slov a událostí, co by měla mít. Hlavní postavy bývají především muži, kteří jsou nějakým způsobem sportovně založení a zdají se mít sklony k realistickému pohledu na svět. Ženské postavy jsou zpravidla záhadné a nepředvídatelné. Nadpřirozeno se vztahuje převážně k nim. Že by nám tím chtěl Murakami něco sdělit? Často mají jeho postavy blízko k literatuře a snad v každé jeho knížce můžete najít zmínku o hudbě. Murakami je milovník starší hudby, jazzu a je vidět, že v tom má oborovský znalecký přehled. Nalézáme u něj také postavy (jsou to především hlavní hrdinové) dodržující důslednost, řád a určitou uhlazenou jednoduchost ve všem věcech, co dělají. Nebojí se zajít do erotických popisů, i když sexuálně neprovukuje nijak přehnaně.

Určitě bych k četbě lidem Murakamiho doporučila. Jeho díla se čtou dobře a mají schopnost zaujmout. U každého autora se vždycky najdou lidé, co ho budou kritizovat, ale mám takový zvláštní pocit, že právě pan Murakami si podobné lidi nezaslouží. K tomu jsem dospěla po přečtení O čem mluvím, když mluvím o běhání. Možná je to moje naivní představa nebo jde jen o to, jak moc mi přirostl k srdci, ale on má pro literaturu ten zvláštní cit. Nemusí se vám zamlouvat, ale zároveň jsem nenašla žádný důvod, proč by ho někdo mohl mít vyloženě nerad. Pravděpodobně to vypadá až moc monotóně a nezajímavě, protože správný spisovatel byl měl být kontroverzní, jenomže kouzlo pana Murakamiho je právě v tom, že je to poklidný člověk, který si v klidu píše svoje knížky se zajímavým nádechem.

Knížky mnou přečtené:


 
 

Reklama