Úvahy

Literatura

7. března 2011 v 12:14 | Myia
Na tohle téma jsem chtěla napsat článek už delší dobu. Nechci sem psát sáhodlouhou definici, co to vlastně literatura je, protože toho máme všichni dost ve škole. Jen se chci trochu zamyslet nad tím, jaký na ni mám já osobně pohled a trochu dát svoje myšlenky dohromady.

Často uvažuju nad tím, že za literaturu můžeme považovat prakticky všechno. Ale mnohem důležitější je, co nazýváme literaturou hodnotnou. Každý na to může být subjektivní názor, ale osobně si třeba nemyslím, že hodnotná literatura musí být nutně začleněná do 19. nebo 20. století. I v dnešní době se najdou velice kvalitní knížky, kterým dojem kazí možná jedna taková věc. Nechci tu kritizovat fantasy, některé fantasy mohou být dobré, pokud mají originální myšlenku a nevyskytuje se u nich pořád ten stejný příběh, podobné hlavní postavy a rozuzlení jako u všech ostatních. Jenomže právě taková spousta knížek dneska je. Přijdu do knihkupectví a jako první mě udeří do očí nějaká knížka o moderních upírech s jejich problémy s láskou, do čeho se samozřejmě zaplete jakási neuvěřitelně nevinná holka a už to je. Dobře, beru, že si tuhle divnou tématiku jednou někdo vybral, ale proč, pro boha, se to musí opakovat pořád dokola? To všem vážně tak vadí starší obraz upírů, kteří nebyli sexuálními symboly století? Já na tom nevidím nic špatného. Ano, někdo o nich i v dnešní přeupírské době může napsat kvalitní knížku, ale ty předchozí v nás (lidech, kteří nutně neomdlívají při pohledu na Roberta Pattinsona) zanechaly předsudky a neuvěřitelnou skepsi. Nechci si hrát na odborníka na literaturu, ale originalita by lidem rozhodně neuškodila.

Co je tedy pro mě hodnotná literatura? Pravděpodobně knihy, které mají zajímavou myšlenku a jsou nějakým způsobem výjimečné. Nalezneme v nich něco nového, co povzbudí naše smysly a na chvíli nás vtáhne do knižního světa. Těžko se to definuje. Hodnotná literatura může být prakticky všechno, co má správnou hlavu a patu. Nebo také nic. Kdybyste mi řekli, abych vám jmenovala autora, kterého považuju za kvalitního... asi by mne jako první napadl Ernest Hemingway (přestože ho nemám nijak zvlášť v oblibě), případně Kurt Vonnegut nebo Haruki Murakami. Možná Frank McCourt a Stephen King. Proč jsem nejmenovala Chucka Palahniuka? Ano, je to dle mě kvalitní autor, ale tenhle názor považuju za až moc subjektivní. Chuck bude spoustě lidem připadat "nechutný". Tím nechutný myslím upřímný a odrážející nijak neupraveně svět. Až příliš realistiky na to, aby vám to přišlo reálné. Doporučuji ho prakticky pořád, ale neočekávám od větší části lidí upřímné, kladné názory. Dokazuje se mi tím ještě víc, že všichni máme jiný vkus, jiný pohled na svět a jisté zakódované vnímání. Ale to je dobře, alespoň jsme originální. Tedy ti z nás, kteří zrovna nepropagují to, co je v módě a drží se svého názoru neovlivňováni okolím.

Jednou, až přečtu více knížek, možná se můj názor změní a tenhle článek celý překopu. Nebo o něm už nebudu ani vědět. Ale doufám, že můj názor by moc lidí nepohoršil. Pokud ano, je mi to stejně jedno, protože si za ním v téhle jedné chvíli naprosto stojím a doufám, že tomu bude tak i nadále. Ne, nechci se nechat zmanimulovat trendem naší doby. Ráda bych ještě dodala, že k téhle úvaze mě inspirovala jistá osoba. Často spolu rozmlouváme o literatuře a tak mě napadlo můj názor trochu sepsat. 
 

Reklama